Noc Vědců 2019 – ŠETRNĚ K PLANETĚ
Páteční noc 27. září bude patřit vám a vědě! I letos se připojíme k celoevropské Noci vědců!
Ekologie a otázka šetrného přístupu k přírodě jsou témata, které rezonují nejen ve společnosti, ale i v rámci vědeckého výzkumu a technického vývoje. Právě proto byl letošní celorepublikový ročník Noci vědců zasvěcen tématu s názvem: „Šetrně k planetě“.
Přijďte se na Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií, Technická 12, přesvědčit, že udržitelnost a materiálový pokrok jsou témata prací našich odborníků a vědců. Interaktivní formou pro vás chystáme workshopy a přednášky pro malé i velké objevitele šetrného přístupu v elektrotechnice.
Program na stanovištích FEKT (18:00-24:00)
Vnímáte umělé osvětlení jako samozřejmou součást vašeho života? A víte, kam se elektrické světlo dostalo za 140 let od objevu žárovky? Slyšeli jste, že osvětlení dokáže ovlivnit vaše biorytmy? Na Ústavu elektroenergetiky se přesvědčíte o rozdílech tzv. teplého a studeného světla. Vyzkoušíte si, jak na vás světlo v noci působí a my vám změříme, jaké má spektrální složení. Spolu se zážitkem opravdové tmy si odnesete i informace, jak šetrně svítit nejen venku, ale i doma ve volném čase.
Jak vygenerovat alternativní proud na rozsvícení žárovky či ledky pomocí magnetů, motorku a stavebnic merkur nebo ovoce a zeleniny? To a mnohem více si vyzkoušíte na Ústavu fyziky.
Chcete se dozvědět, co se vlastně při vyšetření pomocí CTčka děje? Nebo pomocí dozimetru najít radioaktivní zdroj? Tak to rozhodně nesmíte minout Ústav biomedicínského inženýrství. Výzkumníci vám navíc prozradí, jaké technologie se používají pro redukci radioaktivního záření během terapie a co znamená zkratka ALARA.
Slyšeli jste pojem vodivé nitě, díky kterým je možné změřit tepovou frekvenci? Právě ty jsou nedílnou součástí sporttesterů či „chytrých hodinek“. Přijďte se podívat, zda i obyčejná nit může být takovýmto vodičem a zda může nahradit klasické vodiče měděné.
Cestování s nulovou uhlíkovou stopou? Odpovědí je virtuální realita! Vyzkoušejte si cestování po světě, aniž byste opustili teplo domova. Jak ale naopak umožnit cestovat handicapovaným nejen ekologicky, ale hlavně bezpečně? Odpovědí je speciálně vyvinuté elektrické vozítko, které dokáže detekovat nejrůznější překážky, či zjistit kvalitu povrchu pomocí laserového senzoru. Vše, a ještě mnohem více budete moci vidět na Ústavu radioelektroniky.
Na Ústavu elektrotechnologie se seznámíte s trendy v obnovitelných zdrojích budoucnosti.
Těžba materiálu využívaného v elektropřístrojích a jejich součástkách, stejně tak zpracování elektroodpadu je pro naši planetu velkým ekologickým zásahem. Na stanovišti Ústavu mikroelektroniky se budete moci seznámit s Ekodesignem – trendem snižování vlivu elektronických výrobků na životní prostředí od získávání surovin až po jejich likvidaci a vyzkoušet si pájení bezolovnatou pájkou. Také vám představí trendy v oblasti snižování energetické náročnosti u integrovaných obvodů (IO).
Několik metrů dlouhé výboje, které umí zahrát i melodii? Odborníci z Ústavu výkonové elektrotechniky a elektroniky vám představí hrací Teslův transformátor. Také se u nich můžete těšit na zařízení pro bezdrátový přenos elektrické energie: Systém pro bezkontaktní nabíjení elektrobusu.
Demonstrátor hlasově ovládané chytré domácnosti, který prezentuje základní možnosti hlasového ovládání od řízení světel, regulace teploty v domě, reakce na otevřené dveře po komplexní ovládání multimediálního systému budete moci prozkoumat na Ústavu telekomunikací. Představíme vám prototyp chytré zastávky se zelenou střechou, která umožňuje cestujícím získat potřebné informace prostřednictvím interaktivního dotykového panelu, dobít mobilní telefon či elektrokolo či zavolat pomoc. Střecha zastávky je navíc pokryta bezúdržbovým systémem extenzivní zelené střechy, kterou není nutné zalévat ani přihnojovat. Tím má za cíl zlepšovat ovzduší ve městech.
O tématu detekce CO2 a dalších plynů a vlivu moderních budov a prostředí na člověka se dozvíte na Ústavu teoretické a experimentální elektrotechniky.
Spolupracující Ústav přístrojové techniky AV ČR Brno vás zasvětí do tajů laserů. Zjistíte, jak pomocí nich změřit sekundu s přesností na 0,00000000000001s a dozvíte se, proč postavili past na jeden atom vápníku. Lidarem změříte dodržování maximální rychlosti na školní chodbě i pohyb skály v dole při těžbě.
Kromě zmíněných přednášek a interaktivních exponátů jsou pro děti nachystány hry či kvízy.
Odpovědná osoba | doc. Ing. Jiří Háze, Ph.D. |
---|---|
Datum publikování |

Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci