Freya míří na Mars. Tým studentů z VUT postoupil do finále prestižní soutěže European Rover Challenge
Studentský spolek Brno Mars Rover, který vznikl na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT VUT), se letos jako jediný zástupce z České republiky probojoval do finále celosvětové robotické soutěže European Rover Challenge (ERC). Mezi 25 nejlepších studentských týmů z celého světa postoupil hned napoprvé, a to v konkurenci rekordních 126 přihlášených týmů z 33 zemí. Finále se uskuteční 29.–31. srpna 2025 v Polsku.

V kvalifikační části porota hodnotila úroveň jednotlivých týmů na základě dodaných technických zpráv, které detailně popisovaly funkčnost roverů a jejich dílů. Součástí zpráv byla také videoprezentace dovedností – jízdy, navigace, fungování manipulátoru a bezpečnostních opatření. Následně vznikl žebříček nejlepších týmů, které postoupily do finále.
„Letošní ročník byl z hlediska konkurence nejnabitější za posledních pět let. Počet týmů oproti loňsku vzrostl o více než 50 %, a protože se do finále může kvalifikovat maximálně 25 robotických týmů, byly nároky opravdu vysoké. O to víc nás těší, že jsme se tam dostali hned napoprvé,“ uvedl za brněnský tým Stanislav Svědiroh.
Tématem letošní soutěže ERC je návrh a vývoj pozemních mobilních robotů k provádění geologického průzkumu Marsu před přistáním lidí v roce 2050. „Rover musí umět sbírat vzorky, detekovat geologické útvary, vrtat až 30 cm hluboko nebo pomocí manipulátoru provést opravu přístrojového vybavení. Součástí týmu je také dron, který skenuje okolní terén a pomáhá robotu při autonomní navigaci,“ popsal další člen týmu Miloš Cihlář, který se společně s kolegou Svědirohem věnuje výzkumu kybernetiky a robotiky na VUT.
Rover studentů z VUT nese jméno Freya – podle severské bohyně plodnosti a krásy – a vzniká v laboratořích skupiny robotiky a umělé inteligence Ústavu automatizace a měřicí techniky FEKT VUT. Na vývoji spolupracují také studenti z Fakulty strojního inženýrství VUT, kteří zajišťují výrobu dílů pro robotickou paži.
Freya prošla v posledních měsících zásadní přestavbou – plastové díly byly nahrazeny robustnějšími hliníkovými, došlo k vylepšení podvozku i manipulátoru. Po odevzdání technické dokumentace a následné kvalifikaci se tým nyní chystá na testování před srpnovým finále.
European Rover Challenge pořádají European Space Foundation společně s AGH University of Krakow. V Polsku se koná od roku 2014 a patří mezi největší soutěže studentských robotických týmů na světě. Pro účastníky představuje nejen možnost poměřit síly s mezinárodní konkurencí, ale také příležitost vyvíjet špičkové technologie s reálným přesahem do kosmického výzkumu.
Související:
Rozhovor s Milošem Cihlářem v časopisu Události na VUT
Zdroj: vut.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |

Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci