Ženy a elektrotechnika: typicky mužský obor nabízí uplatnění ve vývoji čipů všem bez rozdílu pohlaví
(TZ, Brno, 8. 7. 2025) Technické obory nejsou jen pro muže. Vysoké učení technické v Brně otevírá dveře i mladým ženám, které se chtějí podílet na vývoji nejmodernějších čipů a polovodičů – klíčových technologií budoucnosti. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT VUT) nabízí studentkám možnost uplatnit se v oboru s významným potenciálem – ve vstřícném prostředí, s podporou během studia a inspirativními ženskými vzory. Přesto se technické obory stále potýkají s nedostatkem žen, jež jsou ve vědeckých týmech cenným přínosem.
V dubnu 2025 se otevřelo České polovodičové centrum, jehož koordinátorkou se stala doc. Ing. Jana Drbohlavová, Ph.D. Její pozice dokazuje, že místo pro ženy v elektrotechnice rozhodně je. Přesto se setkává s jejich malým zájmem o tento obor. „Často za tím stojí strach studentek z náročnosti hlavních technických předmětů. Dívky si málo věří, ostatně i pro mě to tehdy byla výzva. Přesto se nejedná o žádné záludnosti, hodně spolužáků je studentkám nápomocných, stejně jako mnozí vyučující,“ popisuje své zkušenosti Drbohlavová. Její slova potvrzuje i doc. Ing. Jiří Háze, Ph.D., vedoucí Ústavu mikroelektroniky FEKT VUT: „Z našich statistik víme, že naprostá většina našich studentek výuku technických oborů dokončí, mnohé i s vyznamenáním.“ Dokazuje to, že elektrotechnika je pro ženy vhodná a mohou v ní excelovat.
Místo pro ženy v mikroelektronice? Rozhodně je
Ženy jsou v polovodičovém výzkumu a průmyslu vítanou skupinou. „Osobně si myslím, že preciznost – vlastnost ženám tak vlastní – je při práci s polovodiči nebo při návrhu čipů důležitá. Klíčové však zůstávají potřebné znalosti bez rozdílu pohlaví,“ říká doc. Háze. Aktuálně v Česku chybí 3 000 odborníků na polovodiče a je důležité navýšit počet studujících v příbuzných technických oborech, ať už jde o ženy, nebo muže.
Zastoupení žen v technických oborech je podle doc. Házeho významné nejen z hlediska genderové rovnosti, ale především pro praxi. „Ženy a muži se při technickém výzkumu doplňují. Mnohdy se výsledku společně dobereme dříve, než kdyby na něm pracovali jen muži. Ženský pohled na problém a jeho řešení jsou bezesporu vhodné,“ říká. Přesto zaujímají studentky ze všech studujících technických oborů na VUT jen 12% podíl. A na dva nové studijní programy otevřené v akademickém roce 2025/2026, zaměřené na studium návrhu a výroby polovodičů a čipů, se z celkového počtu uchazečů přihlásilo pouze 2,59 % dívek.
Ke studiu techniky dívky často vede inspirace z okolí
Podle odborníků z VUT je několik faktorů, které zvyšují zájem dívek o technické studium. Patří k nim například zajímavá výuka matematiky či fyziky na středních školách nebo vzory v rodině. Pro Janu Drbohlavovou byla inspirací její matka elektrikářka, která podporovala dceřinu lásku k chemii. Pro doktorandku Ing. Veroniku Junasovou z FEKT VUT zase její strýc opravující drobnou elektroniku. Sama se vedle výzkumu věnuje i osvětovým aktivitám pro dívky v rámci projektu Chips of Europe, například letošnímu popularizačnímu dni togetHER in tech na VUT. „Musíme se věnovat informovanosti napříč všemi věkovými kategoriemi a ukázat dívkám, že na techniku se dá jít i z gymnázia. Matematika a fyzika nejsou děsivé předměty určené jen pro lidi s logickým myšlením. Osobně vím, že logika se dá objevit, i když si myslíte, že jí nedisponujete,“ dodává Junasová.
Mikroelektronika nabízí prostor pro rozvoj i rovnováhu
Současná mikroelektronika nabízí jak skvělé uplatnění na trhu a dobré finanční ohodnocení, tak i rozmanitost různých podoborů, ať už se jedná o technologii výroby čipů, výzkum v oblasti technologií, nebo jejich uplatnění v praxi. Odborníky na čipy a polovodiče poptávají velké korporátní firmy, ale i menší podniky zaměřené na návrh hardwaru a firmwaru. Začít pracovat lze už při studiu. „Není problém, aby si studující našli práci v oboru už po získání bakalářského titulu a již během magisterského studia získávali zkušenosti pro praxi,“ popisuje svoji zkušenost Veronika Junasová.
Kariéra v elektrotechnice je vstřícná i k rodičovským povinnostem. Kariéru vědkyně a roli matky lze v tomto oboru dobře zvládnout. Napomáhají tomu zkrácené úvazky, pomoc kolegů nebo třeba univerzitní školky – na VUT mohou zaměstnanci využít miniškolku Edisonka, kam lze umístit děti už od necelého roku věku.
Zastoupení žen v technických oborech se zlepšuje, ideální ale ještě není
Mikroelektronika zabývající se polovodiči a čipy není jediným technicky zaměřeným odvětvím, kde se odborníci potkávají s nedostatkem žen. Ten se projevuje také v jaderné fyzice a jaderném inženýrství, elektronové optice, kybernetice a robotice nebo informačních technologiích. Právě na nepoměr mezi ženami a muži v posledním jmenovaném oboru se zaměřuje česká nezisková organizace Czechitas.
„Za 10 let, co Czechitas funguje, se podíl žen v ICT zvýšil. Dnes jsme na 12 procentech v zaměstnanosti a 17 procentech ve studijních oborech ICT, dříve to bylo necelých 10 procent. Možná to nevypadá jako velký skok, ale ve světě datových trendů je to posun správným směrem, zejména když zohledníme systematické bariéry, kterým ženy čelí,“ popisuje změny Monika Ptáčníková, spoluzakladatelka Czechitas. Organizace pomáhá pořádat rekvalifikační kurzy, mentoringové programy na podporu ženských talentů nebo tvořit smíšené týmy v IT. Zároveň její zástupkyně aktivně komunikují směrem k české vládě, aby do systému přinesly nutné změny. „Dnes už většina partnerů chápe, že ženy přinášejí konkrétní hodnotu – odolnost týmů, schopnost spolupráce, vyšší výkon a inovace a další sociální a ekonomické benefity,“ říká Ptáčníková.
Kontakt pro média:
doc. Ing. Jiří Háze, Ph.D.
tel.: 541 146 102,
e-mail: haze@vut.cz
Příprava tiskové zprávy:
Bc. Nikola Zámečníková
🎓 Zájemkyně (i zájemci) o obor mohou nyní podat přihlášku do vybraných bakalářských i magisterských programů v rámci druhého kola přijímacího řízení. Hlásit se lze například na programy Mikroelektronika a technologie nebo Návrh čipů a moderní polovodičové technologie. Přihlášky přijímáme do 15. 7. 2025.
Více o druhém kolem přijímacího řízení: https://www.fekt.vut.cz/o_fakulte/aktualita/291978
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |

Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci