Výpůjční služby

Absenční výpůjčky lze zapůjčit mimo prostory knihovny FEKT. Knihy půjčujeme na dobu 4 týdnů a skripta na 6 týdnů (s možností prodloužení výpůjčky přes knihovní katalog Primo nebo v knihovně u výpůjčního pultu). Časopisy včetně příloh půjčujeme na dobu jednoho týdne. Jednotky uložené v depozitáři Vám rádi do 2 hodin přichystáme k vypůjčení.

Mimo otevírací dobu lze knihy a skripta vracet do boxu umístěného před vstupem do knihovny. Knihy budou z čtenářského účtu odepsány nejpozději následující pracovní den.

knihovna - vypůjční služby

Referenční služby

Pracovníci knihovny Vám pomohou při vyhledávání dokumentů ve vyhledávácím systému Primo, poskytnou informace o jejich dostupnosti. Dále Vám poskytnou informace o databázích předplácených VUT a možnostech využití služeb dalších knihoven VUT.

knihovna - referenční služby

Online rezervace

Knihovna nabízí všem čtenářům možnost rezervovat knihy a skripta přes uživatelský VUT účet v katalogu PRIMO. Takto rezervované dokumenty Vám budou přichystány k vyzvednutí u výpůjčního pultu nejpozději do druhého dne. Jak postupovat při rezervaci naleznete v přiloženém návodu.

knihovna - online rezervace

Biblioschránka

Pro vracení knih můžete využít dvou Biblioschránek. Jedna je umístěna u v chodu do Areálové knihovny FEKT, T12, druhá je umístěna při vstupu do budovy T10. Knihy budou ze čtenářského konta odečteny následující pracovní den.

knihovna - biblioschránka

Vzdělávací lekce a semináře

V průběhu zimního i letního semestru pořádáme lekce informačního vzdělávání na podporu studia především v oblasti vyhledání a hodnocení informací, orientace v placených i volně dostupných databázích a podpora správného citování a používání citačního manažeru. Aktuální nabídku lekcí a seminářů naleznete v záložce Informační vzdělávání.

knihovna - vzdělávání

Přístup k internetu

Ve studovně Areálové knihovny FEKT je k dispozici 29 počítačů s přístupem k internetu, přičemž jeden z počítačů je součástí tzv. ergonomického pracoviště.

K přihlášení je zapotřebí znát VUTlogin a VUTheslo.

knihovna - přístup k internetu

Elektronické informační zdroje (databáze)

Knihovny VUT poskytují studentům a zaměstnancům VUT přístup k elektronickým informačním zdrojům (databázím), jedinečnému zdroji vědeckých informací, přístupnému 24/7.

Více informací najdete na stránkách Ústřední knihovny VUT.

knihovna - elektronické informační zdroje

Reprografické služby

V Areálové knihovně FEKT je možnost samoobslužného kopírování a tisku z počítače pomocí studentské karty (ISIC) a kreditního systému. Další možností je ČB tisku u výpůjčního pultu, který lze hradit hotově nebo platební kartou.

V Areálové knihovně FEKT provádíme kroužkovou vazbu formátu A4, laminujeme formáty A5, A4 a A3, vážeme bakalářské a diplomové práce a provádíme tisk na plastové karty formátu 5 × 9 cm dle vlastních návrhů.

Více informací o reprografických službách Vám poskytne paní Dora Šebestová

knihovna - reprografické služby

Skenování

V Areálové knihovně FEKT lze samoobslužně skenovat přinesené materiály. K tomu je zapotřebí mít kartu ISIC pro přihlášení ke kopírce, samotné skenování je zdarma. Skeny lze nechat odeslat na email, adresář v počítači nebo si je uložit na USB disk.

knihovna - skenování

Plastové karty

V knihovně si můžete nechat vytisknout plastovou kartu ve formátu 5 × 9 cm dle vlastního návrhu. Návrhy můžete vytvořit v programu CardPresso. Do karet lze vyrazit kulatou nebo oválnou dírku na zavěšení. Na obrázcích jsou příklady karet, které jsme schopni vyrobit. Cena jednoho výtisku je 15 Kč.

knihovna - plastové karty

3D tisk

V Areálové knihovně FEKT si můžete vytisknout vlastní 3D projekty. Tisk provádíme z termoplastových strun (filamentů) na tiskárnách Ultimaker 3 a Ultimaker S3. Tato technologie je vhodná pro tisk větších modelů nebo prototypových výrobků (max. rozměr 230 × 190 × 200 mm).

Více informací o 3D tisku Vám poskytne Dora Šebestová.

knihovna 3D tisk