Inovátor přiblížil vědu středoškolákům. VUT představilo vesmír i e-mobilitu
Jedinečný týden objevů, inspirace a kreativity je za námi. Program Inovátor, který se minulý týden konal v brněnském VIDA! centru, přinesl pestrou nabídku přednášek, workshopů či science show a přiblížil svět vědy středoškolákům. Vysoké učení technické v Brně, které akci v pátek uzavíralo, si pro účastníky připravilo den plný technických témat.
Jan Bárta o budoucnosti dopravy na akci Inovátor. | Autor: Václav Koníček Odborníci z brněnské techniky seznámili studující s oblastmivesmírné techniky, strojních konstrukcí, biotribologie, elektromobility nebo studentských start-upů. Kromě přednášek mohli středoškoláci navštívit také interaktivní expozici VIDA, nejrůznější workshopy i pojízdný kamion FabLab s 3D tiskem, laserovou řezačkou a dalšími technologiemi.
Zástupci zFakulty strojního inženýrství VUTpředstavilitribologii – kosmickou i biologickou. Přiblížili, jak vědci řeší tření, mazání či opotřebení součástek v extrémních podmínkách vesmíru, a vysvětlili, proč biotribologie pomáhá při léčbě kloubních onemocnění nebo opotřebení zubních výplní. Kromě tribologie objevili středoškoláci takézajímavosti o návrhu a konstrukci strojních součástí, jako jsou šrouby, hřídele nebo ložiska, ajejich funkci.
Inovátor 2025. | Autor: Václav Koníček Od odborníků zFakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUTse studující dozvěděli, jak sestavit vlastní satelit a dostat ho do vesmíru (Šimon Sloboda) i jaká je budoucnost pohybu na silnicích a ve vzduchu (Jan Bárta). Seznámili se svývojem malých družic, univerzitním týmem YSpace a jeho cílem poslat na orbitu první studentský satelit i svýzvami, kterým bude v nadcházejících letech čelit elektromobilita.
Inovátor 2025. | Autor: Václav Koníček Ajak ze studentské nápadu vytvořit vlastní firmupřiblížil expert na technologické start-upy zFakulty informačních technologií VUT. Ukázal, že vysoká škola není jen o přednáškách, ale že tam často vznikají projekty, které se časem rozrostou ve skutečný byznys. Na závěr vysvětlil, jak podobné projekty podporuje brněnská technika a její součásti.
Inovátor 2025. | Autor: Václav Koníček „Bylo vidět, že o program je opravdu velký zájem, všechny naše přednášky se rychle zaplnily. Přestože mezi účastníky převažovali chlapci, dorazila i řada dívek. Navíc se sešli studenti nejen z technicky zaměřených škol, ale také z gymnázií, a to jak z Brna, tak z okolních měst. Je to pro nás ukazatel, že podobné akce mají rozhodně smysl,“ uvedla koordinátorka akce za VUT Lenka Svobodová.
Inovátor 2025. | Autor: Václav Koníček Inovátorje týdenní program brněnského VIDA! centra určený středoškolákům. Prostřednictvím přednášek a workshopů přináší reálný kontakt s moderními technologiemi, aktuálními vědeckými tématy a zástupci vysokých škol.
Financováno z projektu NEXT GENERATION VUT: Zvyšování kvality a relevance vzdělávání na VUT Reg. č.: CZ.02.02.XX/00/23_022/0009052.