Brno srdcem vědy a výzkumu. Rozvoj technologií a vzdělávání pohání také VUT
Mezi hlavní témata letošní datové zprávy inovačního ekosystému Jihomoravského kraje, která mapuje výzkumný a technologický pokrok regionu, patří čipy, elektronová mikroskopie nebo vesmírné technologie. Všechny tyto oblasti se mimo soukromý sektor rozvíjí také na Vysokém učení technickém v Brně, čímž univerzita významně přispívá k rozmachu kraje a rozšiřuje jeho inovační potenciál.

Brno vyniká v designu čipů a vývoji nástrojů pro automatizaci elektronického navrhování a je součástí globálního polovodičového hodnotového řetězce. Pro budoucí rozvoj této oblasti je klíčové nové České polovodičové centrum, jehož přípravu koordinovalo brněnské VUT, které bude zároveň po nějakou dobu jeho sídlem. Centrum vzniklo ve spolupráci VUT, ČVUT, Jihomoravského inovačního centra, Českého národního polovodičového klastru a firem onsemi a Codasip a jeho cílem je propojit akademickou sféru s průmyslem, podpořit transfer technologií a usnadnit malým a začínajícím podnikům podílet se na vývoji čipů.
Zmíněné firmy onsemi a Codasip patří spolu s NXP Semiconductors mezi největší společnosti, které v jihomoravském regionu navrhují a testují čipy. S tím se pojí také potřeba zkušených pracovníků se znalostmi v oboru, kterých však na trhu není mnoho. Proto VUT v září minulého roku otevřelo nový studijní program Návrh čipů a moderní polovodičové technologie, který ve spolupráci s partnery z průmyslu vzdělává budoucí odborníky v polovodičovém sektoru.
Každý třetí elektronový mikroskop pochází z Brna
Stejně jako loni se do datové zprávy zařadila elektronová mikroskopie, což je oblast, v níž se Brno dlouhodobě profiluje jako světové centrum. Díky třem společnostem – Thermo Fisher Scientific, TESCAN a Delong Instruments – vzniká v Brně zhruba třetina světové produkce elektronových mikroskopů. K rozvoji oboru však významně přispívá i akademická a výzkumná sféra, zejména Akademie věd, Vysoké učení technické v Brně, Masarykova univerzita a výzkumné centrum CEITEC, které spadá pod obě zmíněné vysoké školy.
Elektronové mikroskopy jsou zároveň klíčovými nástroji pro kontrolu čipů během jejich výrobního procesu, což obě oblasti propojuje a zvyšuje jejich důležitost v Jihomoravském kraji.

Vesmírný průmysl na vzestupu
Na jižní Moravě se daří také vesmírným technologiím. Stejně jako v oblasti polovodičových technologií připravuje VUT díky několika studijním programům zkušené absolventy pro vesmírný a letecký průmysl. Studující si mohou vybrat z programů Letecká a kosmická technika, Aerospace Technology, Profesionální pilot nebo Space Applications, který letos s ohledem na zvyšující se poptávku po studiu kosmických technologií zdvojnásobil studijní kapacitu.
Podniky zaměřené na vesmírný průmysl sdružuje platforma Brno Space Cluster, která se soustředí na popularizaci kosmického průmyslu a vzdělávání v oboru a usnadňuje spolupráci na projektech a mezinárodních zakázkách. Aktuálně pracují jihomoravské vesmírné subjekty zhruba na dvaceti projektech či kosmických misích. Do některých z nich jsou zapojeni také zástupci brněnské techniky, podílí se například na vědecké misi HERA zaměřené na planetární obranu nebo na testování konstrukčních a letových modelů struktury Rose-L na Fakultě strojního inženýrství. Studentský tým YSpace vyvíjí satelit pro misi CIMER, jejímž cílem je zkoumat buňky ve vesmíru.

Brno vládne hernímu trhu
V Jihomoravském kraji roste také komunita herních vývojářů a vývojářek. Podle datové zprávy je kvalita brněnských her na vysoké úrovni a mezi nejvýznamnější tituly patří série Mafia, Arma nebo hry jako Machinarium, Botanicula a Farming Simulator 2022.
Hernímu vývoji, ve kterém se mísí umění s moderními technologiemi a inovativními nápady, se věnuje také VUT, konkrétně Ateliér herních médií na Fakultě výtvarných umění. Tento ateliér se věnuje jak digitálním, tak tradičním deskovým či karetním hrám a poslední dva roky pořádá v Brně festival studentské herní tvorby Lektvar.

Srdcem Brna jsou studenti
Brno je významným univerzitním městem a hlavním centrem technického vzdělávání v České republice, v čemž hraje důležitou roli především Vysoké učení technické v Brně. Nejvíce lidí studuje v Jihomoravském kraji obor technika, výroba a stavebnictví. Dále projevují studenti velký zájem o informatiku a komunikační technologie. Tento trend navazuje na dlouhou tradici technického vzdělávání v regionu a odráží silné zázemí strojírenského a výrobního průmyslu.
Z datové zprávy také vyplývá, že třetina všech studentů a studentek technických oborů v České republice studuje právě v Brně. Tento akademický potenciál se promítá i do pracovního trhu, jelikož v Jihomoravském kraji pracuje přibližně 70 tisíc lidí v oblasti informačních technologií a dalších vědních a technických oborů. Brno tak potvrzuje svou pozici jako technologické a inovační centrum České republiky.

Datová zpráva #brnoregion 2025 je dostupná zde.
Zdroj: vut.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |

Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci