Výzkumné týmy - oblast
Telekomunikace a informační systémy
Vysokorychlostní datové sítě
Webové stránky skupiny: https://www.utko.fekt.vut.cz/vysokorychlostni-datove-site
Zabýváme se výzkumem přenosových technologií a komunikačních protokolů pro vysokorychlostní datové sítě zahrnující jak moderní bezdrátové technologie pracující v licencovaném (5G+) i bezlicenčním (IEEE 802.11, LPWAN) frekvenčním pásmu tak také optické i metalické sítě. Mezi naše klíčové činnosti patří návrh, vývoj a testování komunikačních systémů, analýza provozu a přenosových parametrů, návrh, simulace a měření datových sítí se zaměřením na komunikace ve spektru ultra-vysokých frekvencí (mmWave), moderní mobilní aplikace jako rozšířená realita, virtuální realita, mechanismy dynamické správy spektra, využití dronů jako autonomních létajících základnových stanic nebo moderní elektronické nositelnosti - wearables.
Energetika a Smart Grids
Webové stránky skupiny: https://www.utko.fekt.vut.cz/energetika-smart-grids
Věnujeme se komunikačním a přenosovým technologiím pro energetiku. Navrhujeme komunikační řešení, vyvíjíme komunikační moduly či jednotky, provádíme analýzy spolehlivosti/zranitelnosti a realizujeme zátěžové a funkční testy. Dále zkoumáme a vyvíjíme řešení pro analýzu, predikci a vyhodnocení přenášených dat a dalších parametrů v rámci pokročilé analytiky, senzoriky či měření. V neposlední řadě pak ovlivňujeme řadu trendů participací na nejnovějších technologických konceptech a samotné spolupráci s předními provozovateli přenosové i distribuční soustavy, přispíváním do regulačních rámců i samotného národního akčního plánu – NAP SG.
Internet věcí, Průmysl 4.0 a senzorika
Webové stránky skupiny: https://www.utko.fekt.vut.cz/internet-veci-prumysl-40-senzorika
Zabýváme komunikačními technologiemi a protokoly pro přenos dat v rámci nově vznikajících komunikačních scénářů pro koncové uživatele (Internet věcí) či průmyslové podniky (Průmysl 4.0). Klíčovým bodem výzkumných aktivit je schopnost návrhu, konstrukce a ověření funkčnosti navrhovaných zařízení a následná softwarová implementace vybraných funkcionalit. Pozornost je soustředěna na vývoj koncových zařízení (senzorů pro měření fyzikálních veličin) a komunikačních jednotek (agregačních bran), které jsou nasazována v rámci inteligentních sítí (Smart Grids).
Laboratoř integrovaných obvodů a speciálních elektronických systémů
Vedoucí: doc. Ing. Lukáš Fujcik, Ph.D.
Část našich vědců vyvíjí čipy používané ke zpracování senzorických signálů, zejména signálů ze senzorů tlaku, bio a chemosenzorů. Další oblastí našeho výzkumu jsou různé typy převodníků AD a DA (případně jen jejich částí), jakými jsou referenční zdroje, vzorkovače a filtry. Řešíme i speciální systémy pro kosmické aplikace, a to od jejich návrhu až po vývoj.
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla za poslední 4 roky:
- Universální přenosný potenciostat (nanoPOT).
- Funkční vzorek integrovaného obvodu CDTA a CCTA pro proudový mód.
- Integrovaný obvod pro měření biologicky a toxicky významných látek.
- Integrovaný systém pro zpracování EMG signálu.
- Tester pro radiační testy AD převodníků.
- Modul pro regulaci teploty vzorků pro radiační experimenty.
Laboratoř vestavěných systémů a programování mikropočítačů a mikrokontrolérů
Vedoucí: doc. Ing. Pavel Šteffan, Ph.D.
Vyvíjíme především měřicí a monitorovací systémy pro řízení experimentů a měření s elektrochemickými senzory. Dále se věnujeme systémům automatizace budov a telemetrie a jednoznačné identifikaci osob. Koncovým zákazníkům dodáváme systémy na klíč, které pro ně navrhujeme a vyvíjíme na míru a to včetně potřebného programového vybavení.
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla za poslední 4 roky:
- Návrh a vývoj inteligentních programovatelných zámkových vložek 1. a 2. generace pro společnost TOKOZ – obě verze se komerčně vyrábějí a dodávají zákazníkům.
- Návrh a vývoj chytrých zdrojů osvětlení – osvětlení s proměnnou intenzitou a barvou světla, kterou si může nastavit zákazník pro firmu ESYST.
- Tříosé nanoposuvné měřicí zařízení pro měření optických rezonátorů vyvinuté ve spolupráci se společností BD Sensors, zařízení firma využívá v rámci výrobního procesu tlakových senzorů.
- Monitorovací systém pro měření kompozitních materiálů.
- CANet - Universal CAN-bus Sensor Network.
- Software pro Wi-Fi programovatelný termostat Honeywell Lyric.
- Data-logger pro optický spektrální analyzátor.
Diskrétní a spojité dynamické systémy
Vedoucí: prof. RNDr. Josef Diblík, DrSc.
Odborníci v naší skupiny zkoumají kvalitativní vlastnosti řešení diskrétních a spojitých dynamických systémů. Zaměřují se zejména na použitelné numerické přístupy a otázky stability, řiditelnosti, identifikace systémů celočíselného a zlomkového řádu a na analýzu některých tříd nelineárních parciálních diferenciálních rovnic, které se vyskytují v matematické fyzice a různých typech inženýrství. Výstupy skupiny mají podobu výzkumných prací v časopisech.
Nejvýznamnější publikace (za poslední 4 roky)
- LIU, Z.; RADULESCU, V.; ZHANG, J. A planar Schrodinger-Newton system with Trudinger-Moser critical growth. CALCULUS OF VARIATIONS AND PARTIAL DIFFERENTIAL EQUATIONS, 2023, Vol. 62, No. 4, 1-31. (AIS Q1, D1), DOI: https://doi.org/10.1007/s00526-023-02463-0
- DIBLÍK, J.; KHUSAINOV, D.; SHATYRKO, A.; BAŠTINEC, J.; SVOBODA, Z. Absolute Stability of Neutral Systems with Lurie Type Nonlinearity. Advances in Nonlinear Analysis, 2022, Vol. 11, No. 1, 726-740. (AIS Q1, D1), DOI: https://doi.org/10.1515/anona-2021-0216
- BEREZANSKY, L.; DIBLÍK, J.; SVOBODA, Z.; ŠMARDA, Z. Simple tests for uniform exponential stability of a linear delayed vector differential equation. IEEE TRANSACTIONS ON AUTOMATIC CONTROL, 2022, Vol. 8, No. 3, 1537-1542. (AIS Q1, D1), DOI: https://doi.org/10.1109/TAC.2021.3069901
- DIBLÍK, J. Bounded solutions to systems of fractional discrete equations. Advances in Nonlinear Analysis, 2022, Vol. 11, No. 1, 1614-1630. (AIS Q1, D1), DOI: https://doi.org/10.1515/anona-2022-0260
- BRAVERMAN, E.; DIBLÍK, J.; RODKINA, A.; ŠMARDA, Z. Stabilization of cycles for difference equations with a noisy PF control. AUTOMATICA, 2020, Vol. 115, No. 1, 1-8. (AIS Q1, D1), DOI: https://doi.org/10.1016/j.automatica.2020.108862
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci