Výzkumné týmy - oblast
Telekomunikace a informační systémy
Fiber Optics Group

Vedoucí: prof. Ing. Miloslav Filka, CSc.
Webové stránky skupiny: http://optolab.utko.fekt.vut.cz/
Skupina se zabývá výzkumem, realizací a testováním optických vláknových systémů a subsystémů pro telekomunikace, senzorické aplikace a další speciální aplikace. Naši vědci mají kromě toho i bohaté zkušenosti s plánováním, měřením a vyhodnocením kvality optických vláknových sítí.
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla za poslední 4 roky:
- Ve spolupráci se sdružením CESNET bylo vyvinuto škálovatelné a otevřené řešení optického distribuovaného senzorického systému na principu fázového reflektometru (CLDS-PhiOTDR), které získalo ocenění na Innovation Village SPIE Photonics Europe ve Štrasburku.
- Ve spolupráci se sdružením CESNET byl vyvinut dvouvláknový senzorický systém sloužící k detekci anomálií (např. stavební práce) v blízkém okolí optických tras. Systém umožňuje detekci a lokalizaci událostí na vzdálenost několik desítek kilometrů s přesností desítek metrů.
- Řešení FPGA karty umožňující analýzu dat GPON sítí. Unikátnost řešení spočívá v možnosti analýzy nejen řídicího provozu, ale i samotných dat. Karta využívá PCI-E rozhraní, je tedy možné ji provozovat nejen v serverových stanicích, ale i běžných PC.
Smart Grids Group

Vedoucí: prof. Ing. Jiří Mišurec, CSc.
Skupina se dlouhodobě zabývá technickým řešením komunikací a energetických sítí v chytrých městech (Smart Grid, Smart City, Smart Building, Smart Home). Naše praktické výstupy využívají všechny české distribuční společnosti (E.ON, ČEZ, PRE) se zaměřením na chytré technologie a nové komunikační řešení pro budoucí Smart Grids sítě. Dlouhodobě spolupracuje také se společnostmi MEgA, GreyCortex, GINA, Sewio či městem Brnem.
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla za poslední 4 roky:
- Metodika testování chytrých elektroměrů s PLC - ověřovány elektroměry pro velké nasazení až 30 tisíc v rámci výběrového řízení E.ON.
- IoT senzory IoT pro sledování katodové ochrany.
- Metodické postupy, studie a experimentální ověření vybraných technologií pro E.ON, ČEZ, PRE se zaměřením na PLC a LPWAN.
Wireless System Laboratory of Brno

Vedoucí: doc. Ing. Jiří Hošek, Ph.D.
Webové stránky skupiny: http://wislab.cz/
Provádíme návrh a vývoj nízko-výkonových zařízení pro přenos M2M dat s využitím LPWA mobilních sítích, kvalitativní analýzu frekvenčního spektra pro mobilní systémy (2G/3G/4G/NB-IoT) i technologie v nelicencovaném frekvenčním pásmu (LoRa, Sigfox). Dále vyvíjíme mobilní aplikace (Android / iOS) a vysokorychlostní komunikace v pásmu milimetrových vln.
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla za poslední 4 roky:
- Prototyp chytré domácí IoT brány, který byl vyvinut pro Telekom Austria Grop. Na základě tohoto prototypu vzniklo komerční řešení, které firma v současné době nabízí svým zákazníkům.
- Prototyp NB-IoT senzoru vyvinutý pro Vodafone Česká republika a aktuálně využívaný pro testování a ladění komerční NB-IoT sítě Vodafone.
- Systém pro hlasové ovládání chytré domácnosti vyvinutý pro Telekom Austria Group.
Laboratoř integrovaných obvodů a speciálních elektronických systémů

Vedoucí: doc. Ing. Lukáš Fujcik, Ph.D.
Část našich vědců vyvíjí čipy používané ke zpracování senzorických signálů, zejména signálů ze senzorů tlaku, bio a chemosenzorů. Další oblastí našeho výzkumu jsou různé typy převodníků AD a DA (případně jen jejich částí), jakými jsou referenční zdroje, vzorkovače a filtry. Řešíme i speciální systémy pro kosmické aplikace, a to od jejich návrhu až po vývoj.
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla za poslední 4 roky:
- Universální přenosný potenciostat (nanoPOT).
- Funkční vzorek integrovaného obvodu CDTA a CCTA pro proudový mód.
- Integrovaný obvod pro měření biologicky a toxicky významných látek.
- Integrovaný systém pro zpracování EMG signálu.
- Tester pro radiační testy AD převodníků.
- Modul pro regulaci teploty vzorků pro radiační experimenty.
Laboratoř vestavěných systémů a programování mikropočítačů a mikrokontrolérů

Vedoucí: doc. Ing. Pavel Šteffan, Ph.D.
Vyvíjíme především měřicí a monitorovací systémy pro řízení experimentů a měření s elektrochemickými senzory. Dále se věnujeme systémům automatizace budov a telemetrie a jednoznačné identifikaci osob. Koncovým zákazníkům dodáváme systémy na klíč, které pro ně navrhujeme a vyvíjíme na míru a to včetně potřebného programového vybavení.
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla za poslední 4 roky:
- Návrh a vývoj inteligentních programovatelných zámkových vložek 1. a 2. generace pro společnost TOKOZ – obě verze se komerčně vyrábějí a dodávají zákazníkům.
- Návrh a vývoj chytrých zdrojů osvětlení – osvětlení s proměnnou intenzitou a barvou světla, kterou si může nastavit zákazník pro firmu ESYST.
- Tříosé nanoposuvné měřicí zařízení pro měření optických rezonátorů vyvinuté ve spolupráci se společností BD Sensors, zařízení firma využívá v rámci výrobního procesu tlakových senzorů.
- Monitorovací systém pro měření kompozitních materiálů.
- CANet - Universal CAN-bus Sensor Network.
- Software pro Wi-Fi programovatelný termostat Honeywell Lyric.
- Data-logger pro optický spektrální analyzátor.

Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci