Jak to chodí na letní stáži v CERNu
Jiří Jílek, student magisterského studijního programu Space Applications na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) vycestoval na letní stáž do Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Ještě do poloviny září bude v ISOLDE (Isotope mass Separator On-Line facility) pracovat na návrhu mikrovlnné komory. Ta bude součástí experimentální sestavy pro zvýšení polarizace atomových jader, což má v konečném důsledků vést ke zvýšení citlivosti nukleární magnetické rezonance.Jiří Jílek | Autor: archiv Jiřího Jílka
“Myslím, že dostat se do CERNu není sen jen každého fyzika, ale také každého inženýra. Posouvají se zde hranice snad v každém technickém směru, ať už jsou to rozsáhlé tunely, největší vakuový systém na světě, extrémně silné magnetické pole vytvořené supravodivými magenty, extrémně rychlá elektronika nebo pokroky ve výpočetní technice,” vyjmenovává Jiří Jílek. Právě Summer student programme nabízí všem, kdo mají zájem se alespoň trochu na něčem podílet, skvělé podmínky pro další bádání. Program zde má dlouhou tradici a spousta zdejších odborníků tímto programem dříve prošla.
Podle informací, které Jiří Jílek obdržel, bylo podáno přes deset tisíc přihlášek, z nichž bylo vybráno kolem 200 studentů. Být zařazen do Summer student programme je tedy poměrně prestižní záležitostí. Deadline pro podání přihlášek byl na konci ledna. Součástí přihlášky byly dva doporučující dopisy, motivační dopis, životopis a výpis z indexu. Poté probíhá zdlouhavé kolo výběru vhodných kandidátů. “O přijetí jsem se osobně dozvěděl až v dubnu,” uvádí Jiří. “Vzhledem k tomu, že moje CV zatím nevypadá moc dobře, tak si myslím, že mi k přijetí hlavně pomohlo moje zapojení ve studentském týmu YSpace a osobní projekty. Klíčový je také dobrý motivační dopis,” dodává Jiří.
V týmu, ve kterém Jiří v CERNu od půlky června pracuje, jsou tři stážisté. Každý má ale jiného vedoucího a podílí se na jiném projektu. Jiří má možnost potkávat se i se studenty zapojenými v jiných programech. Na denní bázi tak přijde do kontaktu s lidmi z celého světa.
Stážisté mají v CERNu poměrně nabitý program. Každé dopoledne jsou pro ně pořádané přednášky, které jsou veřejně dostupné na indico.cern.ch, a to včetně jejich záznamu. Několikrát do týdne se účastní odpoledních seminářů z teoretické nebo experimentální fyziky.
Jakožto student FEKT považuje za nejzajímavější technické přednášky o konstrukci urychlovačů, supravodivých magnetů nebo radiofrekvenčním engineeringu. Užívá si také přednášky zaměřené na astrofyziku a kosmologii. Největší přínos ale vidí v možnosti být součástí velkého mezinárodního týmu, v jehož práci se protíná několik vědních oborů spolu s inženýrstvím.
Jiří dále popisuje, v čem spočívá jeho působení v CERNu: “V nukleární magnetické rezonanci se využívá silného magnetického pole pro manipulaci s atomovými jádry. Ty ale mají nízkou polarizaci (jen málo jader je seřazeno ve stejném směru), což vede ke slabému signálu. Pro zlepšení citlivosti se používají silnější magnetická pole, velmi nízké teploty a radiofrekvenční záření. Toto záření specifických frekvencí může působit na jádra takovým způsobem, že dojde k překlopení jejich spinu (vnitřní vlastnost elementárních částic, pozn. red.), což v určitém časovém horizontu ovlivní jejich orientaci v magnetickém poli.”
Cílem experimentu, na němž se Jiří podílí, je prozkoumat možnosti využití polarizovaných atomových jader v medicíně, například jako kontrastní látka při vyšetření pomocí magnetické rezonance.
ISOLDE CERN | Autor: archiv Jiřího Jílka
Jaká je souvislost mezi studiem Space Applications na FEKT a stáží v CERNu? “Space Applications se zaměřují na systémové inženýrství, učí tedy jak fungovat v multioborovém prostředí, od teorie až po finální realizaci – přesně tak jak to funguje tady. Jediný rozdíl je v zaměření, v CERNu to je hlavně částicová fyzika,” popisuje Jiří.
Nutno dodat, že účast na stáži v CERNu, je především také skvělou přípravu na budoucí kariéru.
-------------------------------------------------------------------
Vše o programu je možné dohledat na stránkách CERNu: https://careers.cern/summer
Summer student programme není jediný způsob jak v CERNu pracovat. Během roku je nabízena spousta stáží https://careers.smartrecruiters.com/CERN/students, jedná se ale spíše o čistě pracovní stáž bez přidaného programu jako jsou přednášky, prezentace nebo různé prohlídky.
Odpovědná osoba | Ing. Zdeňka Koubová |
---|---|
Datum publikování |