Tisková zpráva

Inovovaná polomaska z VUT je komfortnější na nošení, nabízí velikosti i pro děti a nosí se i v Americe

datum: 17.04.2020

WWW adresa: https://www.vutbr.cz/vut/media/tiskove-zpravy-f19527/inovovana-polomaska-z-vut-je-komfortnejsi-na-no

autor: VUT v Brně

zdroj: VUT v Brně

obsah zprávy:

Inovovaná polomaska z VUT je komfortnější na nošení, nabízí velikosti i pro děti a nosí se i v Americe

Tým zaměstnanců a studentů Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT výrazně inovoval ochranou polomasku vytisknutelnou i na běžné 3D tiskárně bez použití speciálních materiálů. Oproti původní masce BUT-H1 nabízí maska BUTMASK-H2 několik vylepšení, která mají zajistit nejen vyšší komfort při nošení, ale nabídnou i větší výběr velikostí.

Rozšíření velikostí a optimalizaci tvaru konzultovali technici i s běžnými uživateli, kteří původní verzi masky připomínkovali. Jednou ze zapracovaných připomínek od veřejnosti je to, že je filtr nově částečně chráněn lamelami tak, aby částice a kapénky nemohly dopadat přímo na filtr. „Šlo nám hlavně o tvar masky, komfort pro uživatele a s tím snížení netěsností při jejím nošení. U výtisků z tvrdých plastů nikdy nebude možné dosáhnout komfortu a schopnosti přizpůsobit se tvaru obličeje, který nabízí komerční výrobky z měkkých plastů. Proto je u naší masky důležité najít si velikost, která vám nejlépe sedí. Ve snaze vyjít potřebám uživatelů vstříc jsme připravili víc velikostí, než je i u komerčních produktů běžné,“ dodal jeden z konstruktérů Václav Kaczmarczyk. Nově si tak uživatelé mohou stahovat nejen verze masky pro dospělé ve velikostech S až XL, ale i dětské velikosti XS a XXS.

Maska je k dispozici v řadě velikostí | Autor: FEKT VUT
Dalším výrazným zlepšením je, že je maska příjemnější při hovoru. „První verze masky seděla na obličeji dobře, ale při mluvení se na obličeji pohybovala, což znesnadňovalo porozumění řeči. Nová verze je větší, takže se s ní mluví podstatně lépe,“ dodal Kaczmarczyk. Inovovaný způsob uchycení, nepřímá filtrace pomocí lamel, nebo optimalizovaný prostor pro umístění filtru jsou dalšími novinkami, které mají podpořit lepší těsnění. V současné době se zaměstnanci a studenti pracující na vývoji masky soustředí na zapojení takových filtrů, aby maska mohla za předpokladu správně zvoleného filtračního materiálu odpovídat úrovni ochrany FFP2.

Nová verze masky je stejně jako její předchůdkyně z konce března určena převážně pro nekomerční účely, jako například pro komunitní 3D tisk. Ozvalo se ale i několik komerčních firem, které by měly zájem masku produkovat ve větším množství jako alternativu k látkovým rouškám. I přesto, že se nejedná o profesionální respirátor s nejvyšším stupněm ochrany, k jeho tisku se uchýlila i řada zdravotnických zařízení, která se potýkají s nedostatkem ochranných prostředků.

Inovovaná maska je velikostně vhodná i pro děti | Autor: Václav Kaczmarczyk

Iniciativa Tiskne celé Česko aktuálně shání dodavatele nanofiltrů pro naši masku a ve spolupráci s chrudimskou nemocnicí řeší certifikaci masky tak, aby bylo možné ji dodávat do sociálních služeb, nemocnic nebo škol. Jednáme s výrobci nanofiltrů a věříme, že toto spojení přinese ovoce v podobě dostupných filtrů pro naše masky,“ přibližuje plány Václav Kaczmarczyk.

Jednoduchost a nenáročnost výroby polomasek se rozšířila i za hranice České republiky a tvůrcům přichází reference třeba z Ameriky. Tam se díky absolventovi VUT pracujícímu v zahraničí vybavily polomaskami z VUT zdravotní sestry v Henry Mayo Newhall Hospital v Kalifornii, které se potýkají s nedostatkem ochranných pomůcek. Nemocnice dokonce na maskách vyzkoušela takzvaný „fit test“, který potvrdil dobrou schopnost těsnění.

Více informací a veškeré materiály potřebné pro tisk jsou k dispozici na https://www.vutbr.cz/mask.

zveřejněno dne: 02.09.2020