Tisková zpráva

Superfinále Merkur perFEKT Challenge

datum: 11.02.2015

autor: doc. Ing. Jiří Háze, Ph.D.

zdroj: FEKT VUT v Brně

soubor se zprávou: tz_Merkur2014_Superfinale.pdf

obsah zprávy:

Superfinále Merkur perFEKT Challenge

V úterý 3. února 2015 proběhlo v laboratořích Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT), VUT v Brně superfinále soutěže Merkur perFEKT Challenge určené čtyřčlenným středoškolským týmům. Soutěž si za dobu své existence vybudovala pověst prestižní akce, a ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že účastníci soutěže si v prvé řadě hrají, rozvíjejí zde v prvé řadě své schopnosti navrhování a realizace obvodů tzv. "bastlení" a znalosti z elektrotechniky a programování.

Soutěž nabídla 8 různých témat řešení v rámci listopadového kola, které si soutěžící týmy vybíraly při registraci do soutěže.

O velký putovní pohár v úterním superfinále se utkali tito vítězové jednotlivých témat:

  • Syntax Error - SPŠ Zlín
  • Quapa - SPŠEIT, Purkyňova, Brno
  • Done - SŠIPF, Čichnova, Brno,
  • Kentucky Killed Chicken - Gymnázium Vídeňská, Brno
  • Čtyřproudou - Mensa gymnázium, o.p.s., Praha 6 – Řepy
  • Muscatel - SPŠ Zlín
  • My za nic nemůžem!- Gymnázium a OA Bučovice
  • Sufurky - SPŠE Pardubice

Úkolem týmů bylo sestavit ze stavebnice Merkur a vývojové desky Arduino UNO funkční trojkolové bojové vozidlo podle ukázkového modelu, které je schopné vyhledat vozidlo soupeře a zneškodnit (vypnout). Soutěžní klání probíhalo ve virtuální aréně, která byla vymezena černou páskou, a vozidla ji nesměla opustit. Odborná komise, složená ze zástupců sponzorů, každé vozidlo ohodnotila a provedla podrobnou technickou kontrolu povinných částí vozidla.

Během soutěže se ukázala vysoká odborná úroveň soutěžících týmů, které byly schopné takto těžký úkol realizovat a za šest hodin vytvořit funkční model (mechanická konstrukce, kompletní elektronika a řidící algoritmus). Ve tři hodiny odpoledne se pak jednotlivé týmy utkaly mezi sebou v bojové aréně.

Celkovým vítězem superfinále se stal tým "Čtyřproudou" ve složení Šimon Jonathan Robert, Rössler Robert, Kyzlík Lukáš, Požár Borek, který dorazil až z Prahy a bude mít možnost vlastnit na jeden rok veliký putovní pohár pro celkového vítěze soutěže.

Další informace k soutěži naleznete na webu http://www.feec.vutbr.cz/merkur/.


tz_Merkur2014_Superfinale.pdf

zveřejněno dne: 11.02.2015