Tisková zpráva

Slepecká hůl může mluvit

datum: 27.05.2006

WWW adresa: http://mfdnes.newtonit.cz

autor: MICHAL KAŠPÁREK

zdroj: Mladá fronta DNES - jižní Morava

strana: 04

obsah zprávy:

Slepecká hůl může mluvit

Brno - Letošní jaro je pro Aleše Šturalu, Daniela Širokého a Petra Kaletu hektické. Trojice studentů Vysokého učení technického ve svém volném čase navrhla a sestrojila převratnou, inteligentní slepeckou hůl. Nejprve kvůli soutěži mladých technologů, teď ale chtějí uvést své dílo do praxe.
Brněnští studenti navrhují zabudovat pod dlaždice nebo přímo do dlaždic na důležitých trasách v budovách či na veřejných prostranstvích čipy. Čtečka ve špičce běžně vypadající slepecké hole z nich pak může bezkontaktně získat informace, které slepci přečte nahlas do sluchátka bezdrátově připojený kapesní počítač.
"Čipy v dlaždicích nepotřebují napájení. Čtečka v holi vytváří silné elektromagnetické pole, v cívce zalité do dlaždice se jím vybudí proud. Čip do čtečky pošle své unikátní číslo," představuje Daniel Široký hlavní výhody studentského nápadu.
Když slepec přejede svou holí nad běžným čipem, ozve se ze sluchátek pípnutí. To nevidomému pomáhá držet se své trasy. "S běžnou holí se musejí slepci v rozsáhlých prostorách, jako jsou letištní haly, držet stěny. S tou naší mohou jít nejkratší cestou. Před křižovatkou vyznačených stezek by pak byl výstražný bod a na křižovatce samotné pak informační bod. Počítač na něm slepci třeba řekne, že před ním je Park Avenue a vlevo že je Šestá Avenue. Když přijde z druhého směru, řekne mu počítač, že je Šestá Avenue napravo," popisuje Široký inteligentní systém. Mladí technici spolupracovali při vývoji s brněnským střediskem služeb pro zrakově postižené TyfloCentrum, aby hůl odpovídala skutečným požadavkům nevidomých lidí.
Studenti předpokládají, že by své budovy mohly vybavit čipy například organizace státní správy. Slepcům by se u vchodu do kapesního počítače vždy stáhla potřebná mapa, převádějící čísla čipů na snadno srozumitelné informace o směrech cest.
"Cena toho čipu se pohybuje kolem koruny za kus," představuje Široký další výhodu. Dodává ale, že skutečné náklady budou kvůli zabudovávání čipů pod dlaždice a vytváření map vyšší.

Čtvrtí z celé Evropy

Studenti si všechny součástky platili ze svého. Vývoj je přišel na sedm tisíc. "Na žádost o grant nebo finanční přispění školy nebyl čas," vysvětluje Široký. Studenti ale věří, že jim přispěje společnost Microsoft. Funkční prototyp jim totiž zajistil vítězství v česko-slovenském kole soutěže mladých technologů Imagine Cup, kterou právě tato firma sponzoruje. Indické světové finále jim uniklo jen o fous, na evropském kole ve slovinském Mariboru, které se konalo před dvěma týdny, skončili neoficiálně čtvrtí. Jedno místo od postupu.
"Ta soutěž je velice prestižní. Letos se přihlásilo více než dvacet tisíc studentů z celého světa," představil Široký Imagine Cup, česky "pohár Představ si". Letošní zadání znělo "Představte si svět, kde technologie pomáhá lidem zdravěji žít". Široký vypráví, že se do soutěže přihlásili na poslední chvíli. "Samotný vývoj by normálně vzal čtvrt roku. My jsme to museli udělat za čtrnáct dní." Se studenty brněnské žurnalistiky natočili a sestříhali ilustrační video během jediného dne. Filmaře našli tak, že vpadli do jedné z přednášek na fakultě sociálních studií. Široký míní, že bez nasazení mnoha spolupracovníků by tak úspěšní nebyli. Studenti hůl navrhli a sestrojili právě kvůli účasti v soutěži, pracují ale na ní dál. "Soustředíme se hlavně na zvýšení té čtecí vzdálenosti," říká Široký. Hůl nyní rozpozná čip na vzdálenost dvaceti centimetrů. Mladí výzkumníci doufají, že jejich vynález bude brzy pomáhat nevidomým lidem.

Foto popis| POMOC NEVIDOMÝM. Daniel Široký a jeho spolužáci sestrojili inteligentní hůl, která jim přinesla neoficiálně 4. místo v evropském kole soutěže Imagine Cup.
Foto autor| FOTO: MAFA - MONIKA TOMÁŠKOVÁ

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava
NEWTON Information Technology, s. r. o. Copyright (c) 2003
Zdrojem zpráv je MFDNES, MAFRA, a.s. Copyright (c) 2003

zveřejněno dne: 09.02.2012