Nástroj Augusta nahrazuje pokusy na zvířatech a slaví úspěch v soutěži L'Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě v ČR
Jana Musilová z Ústavu biomedicínského inženýrství FEKT VUT uspěla v soutěži L'Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě v České republice. Se svým inovativním projektem zaměřeným na snižování počtu pokusů na zvířatech získala uznání v soutěži, která každoročně oceňuje vynikající vědecké práce žen z celého světa.
Do letošního ročníku soutěže se mladá vědkyně přihlásila s projektem "Pioneering in silico solutions to reduce animal testing" (Průkopnická počítačová řešení pro snížení testování na zvířatech, pozn. red.). Centrum výzkumu Jany Musilové tvoří nástroj Augusta – sofistikovaný Python balíček určený k navrhování počítačových modelů biologických systémů, který umožňuje výzkumníkům testovat své hypotézy a studovat biologické procesy bez nutnosti provádět experimenty na živých zvířatech. Používají se k tomu genové regulační sítě a Booleanovské sítě, které jsou digitální kopie toho, jak funguje živý organismus. „Pro lepší pochopení si můžeme představit lidské tělo jako složitý stroj, kde každá buňka dostává různé signály a podle nich rozhoduje, co má dělat – zda má růst, dělit se, nebo třeba vyrábět určité látky. Nástroj Augusta dokáže vytvořit počítačový model tohoto rozhodování a simulovat, jak by organismus reagoval na různé podněty nebo léky," vysvětluje vědkyně Jana Musilová.
Jana Musilová, Ústav biomedicínského inženýrství, FEKT VUT.
Díky nástroji Augusta je tedy možné testovat nové léčebné postupy nebo studovat nemoci přímo v počítači, aniž by musela být použita laboratorní zvířata. Název Augusta zvolila mladá vědkyně jako poctu Augustě Ada King, hraběnce z Lovelace, která se proslavila jako matematička a první programátorka v historii.
Jana Musilová svůj nástroj zpřístupnila jako open-source projekt na platformě GitHub. Tato otevřenost umožňuje vědecké komunitě po celém světě využívat a dále rozvíjet technologii vyvinutou na VUT.
Prestižní ocenění s mezinárodním významem
Soutěž L'Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě byla založena v Paříži v roce 1998 jako iniciativa na podporu žen ve vědeckých oborech. Program oceňuje úspěchy etablovaných vědkyň a poskytuje podporu mladým vědkyním na počátku jejich kariéry.
Od svého vzniku program vyznamenal více než 4 100 žen ze 110 zemí. V České republice probíhá soutěž ve spolupráci s Akademií věd České republiky a mohou se jí účastnit mladé vědkyně do 40 let působící na českých institucích s titulem PhD.
Přínos pro vědu i společnost
Úspěch Jany Musilové představuje důležitý příspěvek k humánnějším metodám vědeckého výzkumu. Augusta je příkladem toho, jak moderní technologie a počítačové modelování mohou významně ovlivnit biologický výzkum.
Odpovědná osoba | Ing. Zdeňka Koubová |
---|---|
Datum publikování |

Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci