Soutěž Mikrokontroléry letí spojuje kreativitu s technickými dovednostmi
Mikrokontroléry letí je soutěž určená pro studenty gymnázií, středních i vysokých škol, kteří mají zájem o elektroniku a programování. Letošní ročník přilákal celkem 35 studentů s 19 projekty. Finále se uskutečnilo 22. května na FEKT.
Soutěž Mikrokontroléry letí poskytuje studentům jedinečnou příležitost ukázat své technické dovednosti prostřednictvím návrhu a konstrukce funkčních zařízení obsahujících mikrokontroléry. Účastníci mohou soutěžit jako jednotlivci nebo v týmech až pěti členů, přičemž všichni musí být studenty.
Cílem soutěže je nejen otestovat technické znalosti účastníků, ale také rozvíjet jejich kreativitu, schopnost řešit problémy a prezentační dovednosti. Studenti mají k dispozici přibližně tři měsíce na realizaci svých projektů, během nichž mohou využívat vybavenou laboratoř VUT po domluvě s organizátory.
Výsledky soutěže
Celkem se zúčastnilo 19 projektů představujících široké spektrum kategorií: 10 projektů středoškolských jednotlivců, 4 projekty středoškolských týmů, 4 projekty vysokoškolských jednotlivců a 1 projekt vysokoškolského týmu.
1. místo: Marek Bartal
- Projekt: Trenažér elektrického rušňa (Trenažér elektrické lokomotivy)
- Škola: Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Bratislava

Marek Bartal, 1. místo v soutěži Mikrokontroléry letí 2025. | Autor: Jakub Rozboud
2. místo: Tým SUMEC
- Členové: Savva Popov, Jonáš Jarý, Antonín Havlík, Lukáš Houdek, Šimon Šťastný
- Projekt: MiniSumo robot
- Škola: SPŠ na Proseku

Tým SUMEC, SPŠ na Proseku, Praha, 2. místo v soutěži Mikrokontroléry letí 2025. | Autor: Jakub Rozboud
3. místo: Matúš Harnúšek
- Projekt: Robotické rameno
- Škola: Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Bratislava

Matúš Harnúšek, 3. místo v soutěži Mikrokontroléry letí 2025. | Autor: Jakub Rozboud
Soutěž přilákala studenty z celé České republiky i Slovenska. Mezi účastnickými institucemi byly mimo ty vítězné také SPŠ Dopravní Plzeň, SOUE Plzeň, SPŠ dopravní Praha, SPŠ elektrotechniky a informatiky Mohlenice, VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora, a v neposlední řadě FEKT, FIT a FP VUT. Celkem se zapojilo deset různých vzdělávacích institucí.
Odborná komise složená z expertů z průmyslu hodnotila projekty podle několika kritérií: technického provedení, inovativnosti, softwarové náročnosti, funkčnosti a kvality prezentace. Soutěž klade důraz na vlastnoruční výrobu a programování zařízení, přičemž hotové výrobky nejsou povoleny.
Významnou motivací pro účastníky je skutečnost, že vítězové na prvních třech místech získají prominutí přijímacích zkoušek na FEKT VUT u vybraných oborů na základě získaného diplomu. Každý účastník navíc obdrží věcnou cenu jako ocenění za svou účast.
Soutěž Mikrokontroléry letí představuje platformu pro rozvoj technických dovedností studentů. Letošní ročník ukázal, že účastníci z České republiky i Slovenska dokážou vytvářet zajímavé a funkční projekty. Rozmanitost projektů od trenažérů po robotická ramena demonstruje široké možnosti využití mikrokontrolérů a může motivovat další studenty k práci s těmito technologiemi.
Velký dík patři organzátorovi soutěže Tomáši Hejtmánkovi z Ústavu teoretické a experimentální elektrotechniky a firemním partnerům akce.
Gratulujeme vítězům a děkujeme všem účastníkům za jejich nasazení!
Odpovědná osoba | Ing. Zdeňka Koubová |
---|---|
Datum publikování |

Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci