Zahraniční poradci poznávali studijní možnosti na VUT
V pondělí 19. května přivítalo Vysoké učení technické v Brně (VUT) na svých fakultách skupinu zahraničních středoškolských poradců z devíti zemí. Akce, kterou uspořádal Dům zahraniční spolupráce ve spolupráci s Oddělením marketingu VUT, měla za cíl navázat užší vztahy s poradci a představit VUT jako atraktivní volbu pro středoškoláky z Ameriky, Evropy i Afriky se zájmem o studium v zahraničí. Záměrem je rovněž rozvinout dlouhodobou spolupráci, která povede k získání kvalitních a motivovaných studentů pro bakalářské studijní programy v angličtině na VUT.
Skupina dvanácti středoškolských poradců dorazila do Brna na pozvání Domu zahraniční spolupráce. Zastupovali země jako Gruzie, Švýcarsko, Jihoafrická republika, Ghana, Spojené státy americké, Taiwan, Velká Británie, Itálie a Německo. V rámci své cesty po českých univerzitách zavítali v Brně kromě Masarykovy univerzity také na VUT.
Poradci projevili zájem o informace týkající se možností technického vzdělávání na VUT a svůj program zahájili prohlídkou několika vybraných fakult. Na Fakultě stavební (FAST) návštěvníky přivítal proděkan Zdeněk Dufek. V rámci prohlídky fakulty měli návštěvníci možnost vidět kromě studentské zóny například unikátní GNSS stanici umístěnou na střeše fakulty, která slouží k výuce a pro výzkumné projekty v oblasti geodynamiky střední Evropy a v GPS meteorologii. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) připravila prohlídku knihovny, studovny, posluchárny a laboratoří s výkladem proděkana Stanislava Klusáčka a zapojením vyučujících. Fakulta strojního inženýrství (FSI) zahraničním poradcům rovněž ukázala své prostory, včetně chillout zóny, posluchárny a laboratoří, s výkladem proděkana Radka Kalouska a zapojením vyučujících. Zde se k delegaci připojili také zahraniční studenti bakalářského studia FSI.
Dopolední program vyvrcholil prezentací o Vysokém učení technickém v Brně, kterou vedl proděkan Fakulty podnikatelské (FP) Vít Chlebovský. Následovala otevřená diskuse, během níž se poradci zajímali o počty zahraničních studentů, podmínky přijetí a výši poplatků za studium. Velký ohlas vzbudila možnost osobního setkání se zahraničními studenty, stejně jako příležitost ochutnat oběd v univerzitní menze.
V podvečer se poradci zúčastnili University Fair, kde měli příležitost setkat se se zástupci Fakulty architektury (FA) a studijního oddělení Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT), a získat ještě podrobnější informace o studiu a podmínkách přijetí na těchto fakultách.
Brno jako atraktivní místo pro studium
Závěr programu patřil večerní prohlídce centra Brna, kterou vedl proděkan FA Radek Toman. Jeho odborný výklad se zaměřil na období rozvoje funkcionalistické architektury. Účastníci navštívili několik významných staveb reprezentujících tento architektonický styl a během prohlídky byl rovněž připomenut význam architekta Bohuslava Fuchse, jehož odkaz si Fakulta architektury aktuálně v Brně připomíná u příležitosti 130. výročí jeho narození prostřednictvím projektu pneumatické sochy Slávy Fuchs.

Brno je pro zahraniční studenty atraktivní nejen díky kvalitnímu vzdělávání a unikátní architektuře, ale také díky přívětivé atmosféře, dobré dostupnosti a výraznému studentskému charakteru. V mezinárodním žebříčku QS Best Student Cities se pravidelně umisťuje mezi padesátkou nejlepších měst pro studium na světě.
VUT bylo jednou ze zastávek v rámci několikadenní tour po České republice. Během cesty na Moravě poradci navštívili kromě VUT také Masarykovu univerzitu a Univerzitu Palackého v Olomouci.
Počet zahraničních studentů na VUT roste
Zájem o studium na VUT ze strany zahraničních studentů roste. V letošním roce se do anglicky vyučovaných programů přihlásilo celkem 2900 uchazečů ze 120 zemí. Univerzita v tomto směru dlouhodobě pracuje na rozšiřování své mezinárodní sítě kontaktů a posilování povědomí o kvalitě technického vzdělání v Brně.
„Získávání kvalitních zahraničních studentů do full-degree studijních programů je cílem každé univerzity s mezinárodními ambicemi – tím spíše, pokud přicházejí ze zemí jako USA, Tchaj-wan, Velká Británie nebo Švýcarsko. Spolupráce se středoškolskými poradci z těchto i dalších zemí představuje jeden z nástrojů s vysokým potenciálem, jak tohoto cíle dosáhnout,“ zdůraznila Sylwia Říhošková, specialistka zahraničního marketingu a koordinátorka akce pro VUT.
Do budoucna si VUT klade za cíl nejen zvyšovat počet přihlášených zahraničních studentů, ale především získávat ty motivované, kteří chtějí v Česku nejen studovat, ale následně také pracovat, ať už ve výzkumu a vývoji nebo ve zdejších technologických firmách, mnoho z nichž se nachází v těsné blízkosti univerzity v areálu Technologického parku Brno. Právě spolupráce se středoškolskými poradci je v tomto ohledu klíčová.
Zdroj: vut.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |

Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci