VUT motivuje dívky ke studiu techniky. Prožily den na FEKT a FSI
To, že technika je skvělou volbou i pro dívky, ukázala akce togetHER in tech, která se koncem dubna uskutečnila na Vysokém učení technickém v Brně. Cílem setkání bylo zvýšit zájem středoškolaček o studium techniky a podpořit je v tom, že ženy mají v inženýrských odvětvích rozhodně své místo.
Objevit svůj technický potenciál a nahlédnout do vysokoškolského života měly možnost studentky 1.-4. ročníku středních škol na dvou fakultách brněnské techniky – Fakultě strojního inženýrství a Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií. Cílem programu, kterého se zúčastnilo celkem šestnáct dívek, bylo prostřednictvím prezentací a workshopů motivovat účastnice k zájmu o fyzikální inženýrství, polovodičové technologie a další příbuzné obory.
„Proč technika? Moderní technologie jsou budoucnost a je skvělé se podílet na jejich rozvoji. Věřím, že možnost zažít naši univerzitu na vlastní kůži, se vším, co k tomu patří, může u dívek při rozhodování o jejich dalším studiu sehrát důležitou roli,“ vysvětlila organizátorka akce a zároveň doktorandka na CEITEC VUT Katarína Rovenská.
Na techniku patří každý
V dopolední části programu se středoškolačky setkaly se studentkami či absolventkami VUT, které jim předaly své zkušenosti týkající se působení v technických oborech. Diskuze se dotkla motivace, proč se rozhodly studovat techniku, náplně jejich práce i propojení náročného oboru s osobním životem. „Motivoval mě můj táta, který je skvělý fyzik a matematik, ale rozhodně jsem nezdědila žádné zázračné genetické předpoklady. Není třeba být Sheldon Cooper, abychom mohly studovat vědu,“ odlehčila debatu Petra Kalousková, studentka a ambasadorka programu Fyzikální inženýrství a nanotechnologie na FSI.
Několik vědkyň přiblížilo také momenty, jako jsou těhotenství nebo mateřství, které jejich vědeckou kariéru na čas přerušily. Všechny ale potvrdily, že techniku lze zkombinovat i s dětmi a rodinným životem. Například absolventka FSI Lucie Závorková, která aktuálně působí jako technologička výroby polovodičových desek ve společnosti onsemi, pracuje i během mateřské.
„Na techniku patří úplně každý a pokud vás to baví, nenechte se odradit a běžte si za tím,“ motivovala středoškolačky doktorandka působící na CEITEC VUT Veronika Stará.
Technika na vlastní kůži
Aby si dívky dokázaly lépe představit, jak studium na vysoké škole skutečně probíhá, zavítaly také na část přednášky z fyziky, kterou vedl profesor Jiří Spousta. „Mně se přednáška hodně líbila. Ani by mi nevadilo, kdybychom se zúčastnily celé hodiny,“ zhodnotila jedna z účastnic.

Zbytek programu byl věnovaný workshopům přibližujícím různé úhly vědy. Na elektrofakultě si dívky vyzkoušely jednoduché interaktivní programování, při kterém rozpohybovaly malého robota jménem Tobbie, nebo práci s elektrickými obvody, které zapojovaly podle předem připravených schémat, a ověřovaly jejich funkčnost.
Na Ústavu fyzikálního inženýrství FSI se věnovaly pokročilým fyzikálním experimentům, ve kterých se ponořily do oblastí elektronové mikroskopie, mikroskopie atomárních sil nebo spektrální refraktometrie. V rámci pokusů pozorovaly fotoelektrický jev a Millikanův jev nebo určovaly charakteristiky solárních článků.
Na závěr akce si dívky oblékly speciální ochranné obleky a zavítaly do čistých prostorů strojní fakulty, kde si prohlédly vakuové aparatury pro výrobu a charakterizaci nanovrstev. „Líbilo se mi, že byl program hodně dynamický a že jsme si vyzkoušely různé věci. Bylo to velmi zajímavé,“ okomentovala jedna ze středoškolaček tíhnoucím k technickým oborům.
Podle organizátorky Kataríny Rovenské dívky nejvíce ocenily autenticitu celé akce. „Velké díky patří všem studentkám, absolventkám a pracovníkům ústavů ÚFI FSI a UMEL FEKT, kteří se do programu zapojili a pomohli akci vytvořit. Mám radost, že jsme účastnicím dokázali ukázat techniku na VUT takovou, jaká skutečně je,” uzavřela.
Jak probíhaly jednotlivé workshopy, si můžete prohlédnout v galerii.
Zdroj: vut.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |

Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci