Tisková zpráva

Stopa FEKTu v Las Vegas

datum: 21.06.2011

autor: FEKT VUT v Brně

zdroj: FEKT VUT v Brně

soubor se zprávou: tz_Svoboda_LasVegas.pdf

obsah zprávy:

Stopa FEKTu v Las Vegas


Nadějný mladý student a vědec z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, Tomáš Svoboda, získal významné ocenění na studentské soutěži v Las Vegas, USA. Na soutěži Intel ISEF 2011 získal vynikající čtvrté místo. To když obhajoval v anglickém jazyce svůj projekt. Celé finálové soutěže a prezentací se účastnilo 1500 studentů z celého světa.
Nadějný student, kterému se za poslední rok absolutně změnil život obsadil skvělé čtvrté místo v mezinárodní soutěži, která mu může otevřít spoustu dalších dveří. O svých pocitech a budoucnosti hovoří v krátkém rozhovoru.

* O co vlastně šlo?
Letos se v USA, konkrétně v Los Angeles v Californii konal největší světový veletrh mladých vědců Intel ISEF. Je to soutěž, kdy kolem 1500 studentů z celého světa jede prezentovat svoje práce na veletrh, kde je hodnotí porotci a na základě jejich hodnocení se udělují ceny. Na Intel ISEF je celkem 17 kategorií v nichž mohou účastníci soutěžit. Já konkrétně byl v kategorii Engineering Electrical & Mechanical. V této kategorii spolu se mnou bylo odhadem 60-80 soutěžících.

* Jak jsi se do USA vůbec dostal?
Účast na Intel ISEF je podmíněna umístěním v nějaké celostátní soutěži. Já jsem získal 2. místo ve Středoškolské odborné činnosti. Na základě tohoto umístění jsem byl nominován na Intel ISEF 2011. Poté následovalo výběrové řízení, kdy se vybrali finalisti, mezi kterými bylo i moje jméno.

* Čeho se ti povedlo v USA dosáhnout?
Ono už dostat se mezi finalisty Intel ISEF je výhra. Nedá se ani slovy popsat co jsme tam vše zažívali. Byl to neuvěřitelný zážitek a přál bych každému něco podobného zažít. Když jsem viděl konkurenční projekty, tak jsem ani nepočítal s tím, že bych se umístil na stupni vítězů, ale povedlo se. Umístil jsem se na 4. místě, což je na Intel ISEF už řazeno na stupeň vítězů, takže jsem byl příjemně překvapen.

* Jak hodnotíš práce, které skončili před tebou?
V mé kategorii bylo velmi mnoho prací, a ani pořádně nevím, které byly přede mnou. Některé práce mě ale zaujali. Například robotická ruka ovládaná pomocí EEG.

* Kdo z ČR skončil před tebou? A v čem vidíš, že byly práce lepší, než ta tvá?
V mé kategorii nebyl nikdo z ČR. Filip Naiser, který se umístil na 2. místě, byl v kategorii Computer Science se svou prací ovládání počítače pomocí pohybu oka. Dále pak se z ČR umístili Marek Kovář a Tomáš Peták na 3. místě v kategorii Engineering Materials & Bioengineering se svojí prací o zušlechťování oceli pro tlakové nádoby do jaderných elektráren. Nedá se říct, která práce je lepší, nebo horší. Všechny práce na Intel ISEF, i ty které se neumístily, jsou kvalitní a na to, že jsou vytvořeny studenty, jsou obdivuhodné.

* Co bude dál s tebou? A s tvým přístrojem?
Nedávno jsem navázal spolupráci s Centrem pro výzkum, výzvoj a inovace (cvvi.eu), kteří mě pomůžou uvést můj přístroj do praxe. Nejen, že mi poskytnou finance na sestrojení profi verze přístroje, ale pomůžou mi i zařídit patent, atd.

* Slavil jsi ještě nějaký jiný úspěch v dnešních dnech?
Ano nedávno jsem získal 1. místo v soutěži Technology cup. Výhrou byly nejen ceny od LG, ale právě i pomoc od CVVI se zajištěním přenosu projektu do praxe.

* Jak vidíš svou budoucnost?
V budoucnu se chci věnovat návrhu HW a SW. Mým snem, trochu neskromným, je pracovat pro NASA. Doufám, že mi umístění v Intel ISEF pomůže získat stipendium na magisterské studium v USA na Florida Institute of technology, která úzce spolupracuje s NASA. Ale to je ještě hodně daleko. Prvně se musím zaměřit na dokončení bakalářského studia na VUT v Brně, kde studuji oboru Biomedicínská technika a bioinformatika.

http://www.feec.vutbr.cz/tisk_zpravy/tz_Svoboda_LasVegas.pdf

zveřejněno dne: 09.02.2012